Δημοτικό Σχολείο Πύργων ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ –  Εγχειρίδιο για εκπαιδευτικούς

ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ –  Εγχειρίδιο για εκπαιδευτικούς

Οι οδηγίες για Πρώτες Βοήθειες που παρουσιάζονται εδώ απευθύνονται κυρίως σε εκπαιδευτικούς με σκοπό να παράσχουν γενικές κατευθύνσεις πρακτικής στο πλαίσιο του σχολείου. Δεν υποδεικνύουν κάποια νομικά δεσμευτική μέθοδο ή προσέγγιση.

Καταβλήθηκαν επίπονες προσπάθειες ώστε οι πληροφορίες που περιλαμβάνονται να είναι κατά το δυνατόν ακριβείς, έγκυρες και επικαιροποιημένες. Το Ινστιτούτο Υγείας του Παιδιού και η συγγραφική ομάδα δεν υπέχουν καμία νομική ή άλλη ευθύνη για τυχόν προβλήματα που μπορεί να απορρέουν από τη μεταβολή των επιστημονικών δεδομένων, την αναθεώρηση των συστάσεων ή την εσφαλμένη ερμηνεία.

Το περιεχόμενο του Εγχειριδίου αυτού μπορεί να αναπαράγεται ελεύθερα με την απαραίτητη προϋπόθεση να αναφέρεται η πηγή.

Το Ινστιτούτο Υγείας του Παιδιού (Ι.Υ.Π.) είναι Νομικό Πρόσωπο Ιδιωτικού Δικαίου που επιχορηγείται και εποπτεύεται από το Υπουργείο Υγείας. Το Ι.Υ.Π. παρέχει εξειδικευμένο έργο πρόληψης και δημόσιας υγείας και αναπτύσσει ερευνητική και εκπαιδευτική δραστηριότητα στο πεδίο της υγείας του παιδιού.