Δημοτικό Σχολείο Πύργων Ανακοινώσεις ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ – ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ – ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι την Παρασκευή 27-10-2023 θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο εκδήλωση για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου του 1940.

Την εκδήλωση διοργανώνει η Ε’-ΣΤ’ τάξη με τη συμμετοχή όλων των μαθητών του σχολείου.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων αποφάσισε, λόγω των προηγούμενων ειδικών συνθηκών να μην παραστούν γονείς και  εξωσχολικοί επισκέπτες (γονείς, γιαγιάδες παππούδες).

Όλοι οι μαθητές θα έρθουν στις 9:00 χωρίς τσάντες και θα σχολάσουν περίπου στις 10:00.

Το Ολοήμερο δεν θα λειτουργήσει.

Πρόγραμμα Σάββατο 28-10-2023

• Οι μαθητές/μαθήτριες θα έρθουν στον Ιερό ναό Μεταμορφώσεως το αργότερο στις 9:15 η ώρα με συνοδεία γονέων. Η σημαιοφόρος και οι παραστάτες θα έρθουν στον Ιερό ναό στις 9:00 μαζί τους εκπαιδευτικούς.
  • ~ 10:45 πμ: Μετάβαση όλων των μαθητών στο χώρο του μνημείου των πεσόντων, με ευθύνη των εκπαιδευτικών ένα το επιτρέψουν οι καιρικές συνθήκες, διαφορετικά με ευθύνη των γονέων
  • ~ 11:15 πμ: Κατάθεση στεφάνου από το Δημοτικό Σχολείο από τη μαθήτρια Νικόλτση Αθηνά και αμέσως μετά ακολουθεί εκφώνηση των επιλεγμένων ποιημάτων από τους μαθητές:
    • Πασχαλίδου Θεανώ
    • Αλκάγι Έρντα
    • Βαγκόπουλος Αντώνης
  • Μετά το πέρας της τελετής γίνεται μετάβαση στον χώρο της παρέλασης για να παρελάσουν οι μαθητές του δημοτικού σχολείου
  • Μετά την παρέλαση, οι μαθητές/μαθήτριες θα αποχωρήσουν για τα σπίτια τους με ευθύνη γονέων από την πλατεία.

Σημείωση:

• Τα ρούχα της παρέλασης είναι: μπλε παντελόνι (αγόρια), μπλε φούστα (κορίτσια), άσπρο πουκάμισο ή άσπρη μπλούζα χωρίς στάμπες.

Έναρξη Σχολικής ΧρονιάςΈναρξη Σχολικής Χρονιάς

Τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε ο κοινός Αγιασμός του Δημοτικού Σχολείου Πύργων και του Νηπιαγωγείου από τον πατέρα Γεώργιο, παρουσία των τοπικών αρχών, γονέων, εκπαιδευτικών, και μαθητών/τριών. Καλή πρόοδο σε

Στις 09:15 τα σχολεία στο Δήμο Εορδαίας την Τετάρτη 10 ΙανουαρίουΣτις 09:15 τα σχολεία στο Δήμο Εορδαίας την Τετάρτη 10 Ιανουαρίου

Λόγω των πολύ χαμηλών θερμοκρασιών, σύμφωνα με τις προβλέψεις της Εθνικής Μετεωρολογικής Υπηρεσίας, για την ασφάλεια των μαθητών, αύριο Τετάρτη 10 Ιανουαρίου 2024, όλες οι σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου